14. Ulusal Pediatrik Hematoloji Kongresi Ankara’da düzenlendi

Türk Pediatrik Hematoloji Derneği tarafından düzenlenen 14. Ulusal Pediatrik Hematoloji Kongresi, Ankara’da gerçekleştirildi

Türk Pediatrik Hematoloji Derneği tarafından düzenlenen 14. Ulusal Pediatrik Hematoloji Kongresi 24-27 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

Kongreye ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Pediatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Özcan Bör, dernek olarak Samsun, Eskişehir, Van, Antalya ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde kongre düzenlediklerini, bu sene Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı nedeniyle kongrenin başkent Ankara’da yapıldığını dile getirdi.

Kongre programına ilişkin olarak konuşan Prof. Dr. Bör, çocuk hematolojisinin çocuklardaki kan hastalıklarıyla ilgili bütün konuları içerdiğini belirterek “Eritrositler, anemiler, trombositler, kanama hastalıkları, lösemiler, kemik iliği nakli gibi oldukça geniş bir konumuz var bu konularla ilgili dünyadaki son gelişmeleri içerecek şekilde yeni güncel bilgileri tartışmak ve bilgi vermek amacıyla bir program hazırlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Programda özellikle travma sonrası kanama hastalıkları konusunun oldukça ilgi çekeceğini düşündüğünü belirten Prof. Dr. Bör, “COVID döneminde de oldu. Uzun süre bilgisayar başında oturma ve buna bağlı tromboz gelişmesi durumu ile ilgili tartışmalarımız oldu. Yine lösemideki dünyadaki son gelişmeler, yeni akıllı ilaçlar, genetik gelişmeler bunlarla ilgili konular ve tartışmalar yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Bu alanda uzmanın çok fazla sayıda olmadığını belirten Bör, kongreye katılımın yaklaşık 350 kişi olduğu bilgisini verdi.

Kongrenin oldukça keyifli geçtiğini ifade eden Proceutica Ürün Müdürü Çisil Yağmur, kongre ile hekimlerle bir ara gelme fırsatı yakaladıklarını, bu durumun çok değerli ve kıymetli olduğunu dile getirdi. Bilimsel odağı yüksek bir kongrede olmanın mutluluk verici olduğunu da belirten Yağmur, sunulan fırsat için teşekkürlerini ifade etti.

Kongrede firma olarak yenilikçi tedavileri hematoloji ve romatoloji alanında hastalar ile buluşturduklarını aktaran Yağmur, “Dünyadaki ileri teknoloji ürünleri Türkiye pazarına getirmek ve bu hastalara daha iyi bir hayat sunabilmek için elimizden geleni yapıyoruz.” sözlerini kullandı.